Bitkisel tıbbın Modern çağında, ilaçlarının ana bileşenleri: bitkiler, çiçekler, tohumlar veya köklerdir. Burada verilen şifalı otlar ve çiçekli bitkiler halen çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kadife çiçeği

Tagetes veya kadife çiçeği bitkisi immün yanıt, mide ağrısı ve diğer tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Ebegümeci

Ebegümeci süs bitkileridir ve Ebegümeci çiçeği dünya çapında bitkisel çay olarak kullanılmaktadır. Ebegümeci çayın sağlığa faydaları sindirim sistemini düzene sokması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ayçiçeği

Ayçiçeği tohumları harika bir vitamin, fosfor, magnezyum ve mineral kaynaklarıdır. Şifalı otlar arasında çok bilinmese de etkili bir yere sahip olan ayçiçeği; ayrıca sindirimi destekler, yüksek tansiyonu ve cilt sağlığını korur.

Lavanta

Lavanta bahçe ve peyzaj için süs bitkisi olarak kullanılmıştır. Çiçek tomurcukları dünya mutfaklarında yemeklerde kullanılır ve yağının, yanıkları ve yaraları iyileştirdiği bilinmektedir.

Ekinezya

Ekinezya çiçekli papatya ailesinden olan şifalı otlar arasındadır. Ekinezya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir, ağız sağlığını destekler ve C vitamini yönünden zengin ve iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Sarı papatya

Papatya şifalı otlar içerisinde en yaygın kullanıma sahip çiçekli bitkilerden birisidir. Papatya çiçeği çayı cilt bakımı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı kullanılmaktadır.

Civanperçemi

Civanperçemi; baş ağrısı ve yaraları tedavi etmek için geleneksel tıpta tarihi bir kullanıma sahiptir. Achillea millefolium veya genel adıyla civanperçemi Asya ve Avrupa’ya özgüdür.

Peygamberçiçeği

Çay harmanları ve bitkisel çaylarda ana bileşenlerden biri olarak kullanılan Peygamber Çiçeği. Centaurea cyanus ateş, kabızlık ve karaciğer bozukluklarını tedavi eder.

Peganum Harmala

Peganum Harmala tıbbi bir bitkidir ve antioksidan ve antimutagenik özelliklere sahiptir. Tohumlar cilt bakımı, diş ağrısı için iyidir ve mide ağrısını azaltır.

Tutku çiçeği

Tutku Çiçeği, kök veya kurutulmuş yaprakları sadece kısa süreli tıbbi amaçlar için kullanılır. Antioksidan bileşiklerin güçlü varlığı, yüksek tansiyon ve depresyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Marsh Mallow

Yapraklar, çiçekler ve Althaea officinalis’in kökü geleneksel bitkisel ilaçlarda kullanılır. Geleneksel olarak tahrişleri giderme, ağız ülseri ve mide sorunlarını hafifletme amaçlı kullanılmaktadır.

Gümüşdüğme

Gümüşdüğme şifalı otlar arasında geleneksel olarak kullanılan bitkilerdendir. Tanacetum parthenium en sık migren ve sık görülen baş ağrılarında kullanılır.

Hint Lotusu

Hint Lotusu, sucul bir bitkidir ve Hindistan’ın ulusal çiçeğidir. Lotus çiçeğinin tüm kısımları yenilebilir ve çiçekleri, yaprakları ve tohumları Ayurveda’da ishal, kolera ve ateş için kullanılmıştır.

Yasemin

Parijat olarak da bilinen Yasemin, Ayurveda’da tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Yasemin yaprakları diz ağrısının ve boğaz ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.

Devedikeni

Silybum marianum’un karaciğer problemlerini ve kanseri tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Çiçekli bitki Avrupa ve Asya kökenli olup, bahçelerde dekoratif bir unsur olarak da kullanılır.

Comments to: Tıbbi Kullanımları Olan 15 Şifalı Otlar ve Çiçekli Bitkiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın