Zihinsel sağlık üreme sağlığı ve Bu ay Akıl Sağlığı Bilinçlendirme Ayı olduğu için size önemli bir konuda bir güncelleme getiriyoruz: stres ve doğurganlık

Benim gibi kaygıyla yaşıyorsanız, en iyi niyetli insanlar bile “rahatlamanızı” söylediğinde bunun sinir bozucu olabileceğini biliyorsunuzdur. Benim için, en azından bu, onu tırmandırmak yerine kaygımı arttırıyor.

Doğurganlığınızda gezinmek – bu ilk kez hamile kalmaya çalışmak, ikincil infertilite, IVF tedavisi (ve diğer yardımlı üreme teknolojileri) gibi doğurganlık sorunları ile başa çıkmak anlamına gelir – doğal olarak streslidir ve endişeli ve bunalmış hissetmek doğaldır.

Aynı zamanda, çalışmalar stres ve endişenin kişinin doğurganlığına (aşağıda daha fazla bilgi bulacaksınız) meydan okumalara neden olabileceğini ve bu durumun halihazırda yaşamakta olduğunuz stresi artırabileceğini göstermektedir. Anksiyete, stres, depresyon ve diğer akıl sağlığı zorlukları, özellikle onlara gerçekten ihtiyaç duymadığınızda ortaya çıkan durumlardır.

Bu nedenle, hamile kalmaya çalışmak gibi stres yaratan durumlar hakkında konuştuğumuzda, sahip oldukları etkiyi ve bu stresi nasıl hafifleteceğinizi anlamak önemlidir.

Stres ve doğurganlık sorunu

Endişeli hissettiğinizde, sinir sisteminiz kortizol gibi stres hormonlarını serbest bırakır ve bu hormonlar artan kalp atış hızı, sığ solunum ve yüksek tansiyon gibi şeylerde kendini gösterir . İnsanlar stresi üzüntü, sinirlilik, uykusuzluk (ve tam tersi, stres uyuklaması ) ve baş ağrıları gibi başka şekillerde de yaşarlar .

Aşırı stresli bir durum ortaya çıktığında tetiklenen saldırganlık tepkisi nedeniyle, hayatta kalma için gerekli olmayan herhangi bir sistem, üreme sisteminiz de dahil olmak üzere kapanır. Bu nedenle, uzun bir süre boyunca yüksek düzeyde stres yaşadığınızda döneminiz geç olabilir.

Stres ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi destekleyen bilim oldukça sağlamdır. İşte en alakalı araştırmaların bir zaman çizelgesi:

1993 yılında yayınlanan ” İnfertilitenin psikolojik etkisi ” başlıklı bir araştırma , infertilitenin psikolojik etkisini kanser, kalp problemleri, kronik ağrı ve HIV ile yaşayan kişilerle karşılaştırmıştır. İnfertilite ile başa çıkanların semptomlarının ciddi hastalıklarla karşılaşanlara benzer olduğunu ortaya koydu. Başka bir deyişle, hamile kalmakta zorlanmanın duygusal bileşeni vücudunuza zarar veriyor.

Bir 2006 derlemesi, çalışmaların giderek artan sayıda stres yaşadığınızda, üreme ekseninin aktivitesinin (hipotalamus, hipofiz bezini ve gonadları) kapanabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada 2010 Oxford Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen bir çalışma: alfa-amilaz, tükürük içine salgılanan ve stres tepkisi ile bağlantılı olan bir maddenin en yüksek seviyelerine sahip kadınların %25’inin hamilelik dönemlerinde bu seviyeyi zirvede yaşadıklarını göstermektedir.

Ekim 2018’de, Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan yapılan yeni bir araştırma , daha yüksek stres seviyeleri yaşayan kadınların daha düşük kavrama oranlarına sahip olduğunu, ancak aynı seviyeleri yaşayan erkeklerin olmadığını göstermiştir.

Yaşınız ve üreme organlarınızın sağlığı da dahil olmak üzere hamile kalma yeteneğinizi etkiler. Ve her çalışma stres ve doğurganlık zorlukları arasında sağlam bir bağlantıya işaret etmiyor. Bir Aralık 2019 tarihinde yapılan bir çalışmada stres seviyeleri yüksek, orta ve düşük olarak tespit edilen kişilerde gebelik oranları arasında farklılıklar buldu. Sonuçta, bu yeni nispeten sağlıklı kadınlarda ılımlı stres seviyelerinin hamile kalmayı olumsuz etkilemediğini göstermektedir.

Stres ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi yönetebilmek adına ne yapılabilir?

Stres ve doğurganlık ile ilişkili psikolojik yan etkileri yönetmek için;

1 – Ruh sağlığınızı bütünsel olarak düşünün

Stres düzeylerinizi düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet ve konuşma terapisi gibi normal aktivitelerle normal seviyelerde tutabilirsiniz.

“Sadece rahatlamak kısırlığı iyileştirmez”

“Stres hormonu seviyeleri düştükçe, vücut hormonal dengeye geri döner ve üreme sağlığı geri gelebilir ve sadece rahatlamak kısırlığı iyileştirmez. Özellikle in vitro fertilizasyon gibi bir sürece katlandığınızda çok daha karmaşık bir bir durumun içerisinde olabilirsiniz.

2 – Yoga veya meditasyon yolu ile stresten arınabilirsiniz

Azaltılmış stres eşittir daha iyi üreme fonksiyonu eşitlemesine baktığımızda, stresi azaltmak hem erkek hem de kadınlarda aslında aynı doğrusal yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Yoga veya meditasyon yaptığınızda, çalışmalarında gösterdiği gibi stres tepkisi ve kortizol salınımı azalabilir. Başka bir deyişle, stres ve endişe kilterden atıldığında hormonlarınızın dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

3 – Profesyonel yardım düşünün

“Stresiniz / endişeniz aşırı olduğunda (duruma göre orantısız olduğunda), yapmak istediğiniz şeyleri yapmanızı engelliyorsa; korku nedeniyle bir durumdan kaçınmak, ilişkilerinizi etkilemek, Fiziksel sağlığınızı etkilemek (uykusuzluk, kalp çarpıntısı, nefes darlığı düşünün) ve belki de en önemlisi sıkıntı ve yaşama sevincinizi yokettiğini düşünüyorsanız, bir profesyonelden yardım alma zamanı gelmiştir.

Stres seviyeleriniz hakkında kendinize dürüst olun ve stresi azaltmak için adımlar atın. Bu, düzenli rutininize egzersiz veya meditasyon eklemek olabilir; aynı zamanda bir değerlendirme ve olası tedavi için bir akıl sağlığı uzmanı görmekte mutlaka işe yarayacaktır. Terapi, ilaç, destek grupları veya yukarıdakilerin tümünü içerebilecek akıl sağlığı tedavisine başvurmak için gerektiğinde psikiyatrist veya psikolog ile görüşmelisiniz.

People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Stres ve Doğurganlık Ne Kadar Bağlantılı?
 • 9 Ekim 2019

  I am so clever that sometimes I don\’t understand a single word of what I am saying.
  ― Oscar Wilde, The Happy Prince and Other Stories

  Reply
  • 9 Ekim 2019

   Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: only love can do that. ― Martin Luther King Jr., A Testament of Hope: The Essential Writings and Speeches.

   Reply
   • 9 Ekim 2019

    Insanity is doing the same thing, over and over again, but expecting different results. ― Narcotics Anonymous

    Reply
    • 9 Ekim 2019

     It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not. ― Andre Gide, Autumn Leaves

     Reply
     • 9 Ekim 2019

      There are only two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as though everything is a miracle. ― Albert Einstein

     • 9 Ekim 2019

      Fairy tales are more than true: not because they tell us that dragons exist, but because they tell us that dragons can be beaten. ― Neil Gaiman, Coraline

Write a response

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın