Şişkinlik mide şişmesi kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşam kalitesini son derece düşüren durumlardır. Bu rahatsızlıklar ciddi kronik hastalıkların işaretçisi değilse kişisel önlemler alınarak bu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkün olabilir.

Mide neden şişer?

Midenizin şişmesine neden olan çeşitli faktörler vardır. Bunlar, kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve bu nedenle tanı koyma ve dolayısıyla tedavi zorluluğu ortaya çıkabilir. Mide şişmesinin bazı nedenleri vardır.

Ağır gıdalardan kaynaklanan mide şişmesi

Bazı gıdalar ağırdır ve her bünye tarafından kolayca sindirilemezler. Brokoli, karnabahar, filiz, lahana, soğan ve sarımsak gibi sebzelerin mide şişmesine neden olduğu bilinmektedir. Bazı süt ürünleri ve buğday da bu duruma neden olabilir. Özellikle Glüten alerjisi olanlar ekmek yediklerinde midelerinin balon gibi şiştiğinden yakınırlar. Nefes alış verişi zorlayacak kadar karın şişer. Protein gluteni içeren aşırı gıda tüketimi şişkinliğe neden olur. Bu protein çok miktarda gaz üreterek kötüleştirir. Yakın zamanda yüksek lifli bir diyet izlemeye başladıysanız, bu diyeti bir süre durdurmanız önerilir. sakız çiğnemek hava yutmak yemek arasında  ve öncesinde su içmek mide şişmesine neden olur.

Bazı insanlar bir kaç porsiyon yemek yedikleri halde şişkinlik yaşamazlar. Bazı insanlar da ayın ölçüde ve çeşitlilikte yediklerinde sanki gergedan yutmuş gibi büyük bir şişkinlik yaşarlar. Bunun nedeni sindirim mekanizmasındaki aksaklıklardır. Diğer nedenlere gelince;

Hormon Salgılarında Oluşan Kararsız Dalgalanmalar

Özellikle kadınlarda bu durum çok yaşanır. Regl döneminde ve yakın zamanlarında hormon salgıları adet dönemi yaklaştıkça  midede dolgunluk ve şişkinlik hissi ortaya çıkabilir. Bu aynı zamanda gebeliğin erken dönemlerinde de olabilir. Bunun nedeni, vücuttaki progesteron seviyelerinin bu safhalarda yükselmesi de sorun oluşturur. Bol miktarda sıvı, özellikle de su içerseniz kabızlık ve şişkinlik önlenebilir. Diyette lif açısından zengin gıdalar dahil edilebilir. Bununla birlikte, ishal önlemek için adet öncesindeyseniz sütten kaçının. Kendinizi gün içerisinde aktif tutun ve günlük olarak egzersiz yapın. Hareket etmek egzersiz yapmak bağırsak motilitesini geliştirir, düzenli bağırsak hareketi başlatır, böylece kabızlığı önler.

Hava yutmak

Özellikle sakız çiğneyenler bol asitli içecek tüketenler gün içerisinde bol miktarda hava da yutarlar. Hava tamamen midede şişkinlik nedenidir. Gazlı içecekler gaz ve şişme yapar. Bu içeceklerdeki gaz aslında mideye dolar ve şişmeye neden olur.  Diyet yaparken kullandığınız düşük karbonhidrat değerli besinler de mannitol ve sorbitol içerdiklerinden dolayı mideyi şişirebilir. Kronik olarak İrritabl Bağırsak Sendromu da mide şişmesine neden olabilir.

  • Bol su tüketimi
  • Asitli içeçekleri kesmek
  • Bol bol egzersiz yapmak
  • Yemekleri azar azar yemek
  • Midenin 1/3 ünden fazlasını doldurmamak
  • Yemekten 1 saat sonra tempolu yürüyüş yapmak
  • Yemeklerden yarım saat önce lifli meyveler sebzeler tüketmek
  • Şeker Ekmek ve Tuzu azaltmak

Mide şişmesini engeller. Gaz yapıcı baklagiller lahana fasulye tüketmemek, yemek aralarında su içmemek yemek süresini olabildiğince uzatmak gereklidir. Lokmaları olabildiğince uzun süre çiğnemek hem çabuk doymanıza hem de az yemek yemenize yol açar. Bu da çok yararlıdır.

Comments to: Şişkinlik Neden Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın