Saç ekimi ve yan etkileri  konusunda birkaç ip ucu vermek istiyoruz. Kalın, parlak saçlar sağlığın bir işareti olmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin psikolojisine ve özgüvenine de katkı sağlar. Kişi kendini daha genç ve verimli hisseder. Hayata daha sıkı bağlanır. Bunun için saç dökülmesi konusu özellikle erkekler arasında önemli bir konudur.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi öncelikle erkek tipi kellik tedavisinde kullanılır. Bu prosedürde genetik olarak inceltmeye dirençli kıl follikülleri içeren greftler nakledilir. Greftlerin alındığı alan verici bölge olarak bilinir. En yaygın olarak erkekleri tedavi etmek için kullanılsa da, kadınlarda bazı kellik vakalarının tedavisinde başarılı olabilir. Ancak, Bu öncelikle saç dökülmesine bağlı olacaktır. İki saç ekimi prosedürü vardır. Birisi şerit toplama yöntemi , diğeri ise foliküler ünite ekstraksiyon ekim yöntemidir .

Saç ekimi ve Yan Etkiler

Herhangi bir cerrahide olduğu gibi, saç ekiminin bile kendi yan etkileri vardır. Bu prosedür ile küçük ve ortak olsa da, muhtemel hastalık etkilerini tanımaya her zaman yardımcı olur. Onlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Saç ekimi yan etkileri arasında saç ekimi ameliyat sonrası saç derisinde bir miktar ağrı ve rahatsızlık gelişimi sayılabilir. Prosedür anestezi altında yapıldığından, işlem sırasında böyle bir rahatsızlık duyulmaz. Bazı insanlar cerrahiden sonra orijinal saçlarının da dökülmesinden yakınırlar. Normal saçlar nakledilen saçlarla birlikte büyüdükçe bu geçici bir evredir. Saç derisinin uyuşması cerrahiden sonra kısa bir süre devam edebilir. Alın ve göz çevresinde şişme meydana gelebilir. Bu durum genellikle 2 ila 5 gün sürer.

Bazı insanlar ameliyattan sonra saç derisinde kaşıntıdan şikayet edebilir. Nadiren de olsa, bazı hastalar saç derisinde yara izi, kanama, enfeksiyon ve kistler görebilir. Bu yan etkiler nadiren ortaya çıksalar da, bunlar ciddidir ve derhal tıbbi yardıma başvurulmalıdır. Bu ameliyatların estetik etkileri ve sonuçları olduğundan, uygun araştırmalar dikkatli ve planlı yapılmalıdır. Ameliyatlar sırasında ortaya çıkan sık karşılaşılan sorunlardan bazıları şunlardır:

Saç Ekim Açıları

 Tampondaki saç yoğunluğunun doğal saç yoğunluğundan fazla olması durumunda, greftin çok büyük olması sorun yaratır. Böyle bir durumda, aralarında belirgin boşluklar olan büyük greft içerisinde yüksek yoğunlukta büyüyen saç telleri bulunur. Bu, hastanın saçlı derisi üzerinde doğal olmayan bir görünüm ile sonuçlanır. Hatalı olmayan aşılama tekniklerinden dolayı saç derisinde bazen büyük yaralar oluşabilir. Bu durum saç büyümesinin yönünü değiştirerek doğal olmayan bir görünüm verir.

Yara izi greft yükselmesine veya depresyona neden olabilir. Bir cerrah saç çizgisinin konumlandırılmasını çok iyi yapmalıdır. Saç çıkış açıları önemli olduğundan saçlar ekilirken bu açılar dikkate alınmalıdır. Kökünden istenmeyen açıda çıkan saçları taramak ve istenilen başka bir yöne sevk etmek zordur. Hastaya doğal bir görünüm vermek için greftlerin doğru yerleştirilmesi önemlidir. Bu nedenle saç ekimi yapacak doktorunuzun tecrübeli olması gerekir.

Comments to: Saç Ekimi Yan Etkileri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın