Kabızlık yaşamı gerçekten ciddi oranda olumsuz etkileyen ve baş edilebilir bir rahatsızlıktır. Bazı hastalıkların işaretçisi olabileceği gibi, sadece bağırsak tembelliğine de bağlı olarak gelişebilir. Ya da yediğiniz bir yemeği hazmetmek için vücudunuz yeteri kadar sindirme becerisi de gösteremeyebilir. Kabızlık eğer sürekli oluyorsa bu ciddi bir sorundur. Kabızlığı önlemek için başvuracağınız bazı kolay çözümler ve yöntemler vardır.

Örneğin hint yağı bu çözümlerden biridir. Hintyağı, hintyağ bitkisinin çekirdeklerinden veya tohumlarından ekstrakte edilen bitkisel bir yağdır. Bitkinin bilimsel adı, Doğu Afrika’ya özgü Ricinus communis’tir . Bununla birlikte, bugün, dünya genelindeki sıcak tropik bölgelerde yaygın olarak bulunabilir. Kene bakla veya tohumlarından elde edilen yağ genellikle çok hafif bir koku ve tada sahip, açık sarı renktedir.

Hintyağı aslında yağ asitlerinin bir trigliserididir ve ana bileşenleri risinoleik asit, oleik asit ve linoleik asittir. Ricinoleik asit, bakteri, viral ve mantar gelişimini engelleme yeteneğine sahip olan doymamış bir yağ asididir. Hintyağı, romatizma, gut hastalığı, cilt pigmentasyonu ve lekelerini önlemede, saç dökülmesini önlemede, tırnak enfeksiyonlarını gidermede, menstrüel bozuklukları iyileştirmede çok yararlı bir yağdır. Kabızlığı da başarılı bir şekilde engellemektedir.

Kabızlığı önlemek için Hint Yağı

Geleneksel tıpta, hint yağı sayısız sağlık faydası ile bilinir. Tüm faydalar arasından, ağır şişkinliğin hafifletilmesi için yağın etkinliği sadece geleneksel tıpta değil, modern dünyada da kabul görmüştür. Çocuklarda veya erişkinlerde kabızlık için hint yağı kullanımı eski Mısırlılar tarafından gerçekleştirilen eski bir uygulamadır. Çok etkili bir müshil olup bağırsak hareketini indükleyebilir ve sert dışkı ile karakterize kabızlığı rahatlatabilir ve zor ve düzensiz bağırsak hareketleri gerçekleştirebilir.

Müshil ilaçlar bağırsağın boşaltılmasına neden olan bileşikler veya ilaçlar ve gıdalar olarak adlandırılabilir. Hintyağı, bağırsak kaslarının kasılmasını (peristaltizm) uyaran doğal bir müshil maddesidir. Böylelikle etkilenen dışkı maddesinin bağırsaktan çıkarılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda bağırsak sistemindeki sıvının emilmesini de azaltabilir, böylece bağırsaktaki sıvı artar. Bu, dışkı geçişini kolaylaştırır ve bağırsak hareketini daha da zorlaştırır. Bütün bu nitelikler, hint yağı, ağır kabızlık ve hatta kanama atıkları için etkili bir evde ilaç haline getirir. Hint yağı uygun miktarda alınabilir veya daha iyi sonuç almak için bazı bal veya meyve suyu ile karıştırılabilir.

Hintyağı genellikle kabızlıktan kurtulmak için dahili olarak alınır. Uygun dozaj söz konusu olduğu sürece, kişinin yaşına ve durumunun ne derece ciddi olduğuna bağlı olarak önemli derecede değişkenlik gösterebilir. İshale neden olabileceğinden, aşırı miktarda hint yağı ve diğer müshil maddelerden kaçınılmalıdır. Genellikle laksatiflerin kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekir zira  uzun süreli kullanımlarının bağımlılığa neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.

Hint yağı ve diğer müshil maddeleri uzun süre kullanmanız, bu ürünlerin bağırsak hareketi oluşturmasına bağımlı olabilmeniz anlamına gelir. Ayrıca, hint yağı kullanmak hayati besin maddelerinin normal emilimini de bozabilir. Beslenme ve elektrolit dengesizliklerine neden olabilir ve sonuç olarak böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ağır kabızlık vakası olmadıkça, hintyağı gibi uyarıcı laksatif maddelerden kaçınılmalıdır.

Hint yağı kabızlık tedavisinde kullanılabilir ancak bu çözümün geçici bir çözüm olduğunu da bilmek gerekir. Eğer kabızlık her gün sürüyorsa bu durumda böbreklere kadar varan bazı rahatsızlıkların ileride açığa çıkabileceği tehlikesine karşın, doktora görünmek gerekir. Geçici kabızlık çözümlerinde Hint yağı rahatlıkla kullanılabilir.

Comments to: Kabızlığa Karşı en Kolay Çözümler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın