İnsan için en önemli etkinliklerden olan kitap okuma alışkanlığı edinmek, son derece önemli bir konudur. Bu alışkanlığın sadece kişisel gelişimde değil, toplumsal gelişimde de büyük rol oynadığı kesin bir gerçektir. Yetişkinler olarak çocuklarımızın da eğitiminde, bu alana göstermemiz gereken hassasiyet açısından, öğrenmemiz gereken birçok bilgi bulunuyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşantılarında kitap okuma alışkanlığının tam olarak yer edinebilmesi, en önemli görevlerimizden.

Temelden Başlayın:

 0-3 yaş aralığında zihinsel gelişimin çoğunun tamamlandığını biliyoruz. Bu yüzden çocuklarımızın yaşam alanının her yerinde, görsel olarak, işitsel olarak onlara fayda sağlayacak şeyleri seçmeliyiz.

Belki de bizim önemsemediğimiz, hareketli ve ışıklı oyuncakların, kuklaların, duydukları müziklerin, renkli kitapların, onları fazlasıyla etkilediğini bilmeliyiz. Bu türden sesli ve görsel objeler, kokular, dokundukları nesneler ve birçok şey onların beyinlerinde milyonlarca bağ oluşturacak ve bu oluşturulan bağlar yetişkinlik döneminde de kullanılacaktır. Çocuk psikolojisi uzmanları, çocukların kitapla ilişkisinin, okuma yazma öğrenmeden önce başlamasına büyük önem vermektedir. Özellikle renkli, büyük resimli ve içeriğinde de fazlaca yazı olmayan kitapların, çocuk beynini fazlasıyla olumu derecede etkilediğini konu hakkındaki uzmanlar bizlere bildiriyor. Faydalı olacak bazı şeyleri maddeler halinde kısaca şu şekilde sıralayalım;

Zihinsel gelişime büyük katkısı olur.

Anne baba ve çocuk arasındaki ilişkileri kuvvetlendirir. Bağları sağlamlaştırır.

Hayal gücünü artırır.

Konuşma becerisini artırmasını sağlar.

Neden sonuç ilişkisi kurmasına sebep olur.

İyi, kötü gibi birçok kavramı kazanmasını sağlar.

Daha birçok fayda sağladığını da psikologlar belirtiyor. Kitap okumak doğrudan beyni geliştiren etkinliklerden olduğu için bu faydalar tabii ki yetişkinler için de geçerli. Aslında hepimiz çocuklarımızın kitapla büyümesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat bu konuda ülkemizin istatistiklerine bakıldığında, ne yazık ki ülkemizin okuma oranının çok düşük olduğunu görmekteyiz. Burada istatistikleri daha detaylı incelediğimizde, kendimizi bu konuda tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini anlıyoruz.

En iyi eğitimin örnek olmak olduğunu düşünerek, eğer bu alışkanlık bizde yoksa, yetişkinler olarak önce kendimiz bu alışkanlığı edinmeli ve daha sonra çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmaya çalışmalıyız.

Sonraki Aşamalar:

Çocuklarımıza kitap alırken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerekiyor? Uzmanların tavsiyelerinden bazıları;

0 6 yaş döneminde renkli ve büyük yazılı,

Az sayfa ve az yazı içeren,

İçeriğinin alanında uzman kişilerce yazıldığına dikkat edilmeli, şiddet ve benzeri unsurları içermediğine de emin olunmalıdır.

6-12 yaş döneminde ise, çocuklarımızın ilgi alanına yönelik kitapları seçmemiz gerekiyor. Büyüklükleri de önemli. Çocuklar farklı büyüklükteki kitapları seviyorlar. Fazla ağır ve kalın olmayacak şekilde sağlam ve değişik büyüklükteki kitaplar ilgilerini çekecektir. Kitapların sağlam olmasının önemi de çabuk yıpranmaması nedeniyledir. Çabuk yıpranan bir kitap çocuklarımızın kitaplara ilgisini kaybetmesine sebep olabilir. İçeriğindeki yazıların büyüklükleri çocuklarımızın gözlerini yormayacak şekilde olmalıdır.

Comments to: Çocuklarımız İçin Kitap Okuma Alışkanlığı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın