Badem, dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir fakat Amerika bademin en büyük üreticilerindendir. Yunan ve Mısır tıbbında uzun yıllardan beri kullanılan badem yağı cildin en büyük dostudur. Birçok güzellik ve kozmetik ürününde belirgin taşıyıcı yağlardan veya bileşenlerden biri olan badem yağının besleyici özellikleri, cildi besleyen ve onun nemli kalmasını sağlayan badem yağını önemli yağlar arasına yerleştiriyor. Badem yağı parlak sarımsı bir görünüme sahiptir ve çok hoş bir kokusu vardır. Bu yazımızda badem yağının cilt ve genel sağlıktaki faydalarına değineceğiz.


Badem Yağının Cilt Bakımı İçin Yararları

Kuru ciltli insanlar, cilt yağlarına daha çok odaklanırlar. Onlar kuru cildin ne kadar zararlı olduğunun farkındalar. Badem yağı kuru ciltliler için mükemmel bir yağlandırıcı ve nem tutucu özellikler barındırıyor.  Bunun nedeni basittir, çünkü yağ cilde hızlı bir şekilde emilir ve kuru, çatlamış ve pul pul olan cildi onarır. Bu yağ, cilt alerjileri yaşayan ve daha fazla nem kaybını önlemek isteyen birçok kişi tarafından kullanılır.

Badem yağının cilt alerjileri ve iltihaplarının tedavisinde yatıştırıcı bir madde olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle dirsekler, dizler ve topuklardaki sert cildi yumuşattığı bilinmektedir. Çatlamış deri, küçük yaralar ve enfeksiyonlar da badem yağı ile tedavi edilir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü geciktirmek için yüzü ve boynu iyice temizledikten sonra gece badem yağı uygulamak en iyisidir. Her gün, haftada iki kez de bu uygulama yapabilir. Badem yağı, akne, yaralar veya diğer enfeksiyonlardan sorumlu bakteri enfeksiyonlarının yayılmasını ve büyümesini önlemeye yardımcı olan doğal antimikrobiyal özellikleri içerir.

Badem Yağı Faydaları

Yumuşatıcı özelliği cildi gençleştirir ve sıkılaştırır. Güneş yanığını iyileştirir ve cilt tonunu düzleştirir. Mükemmel yumuşatıcı kılan ağır bir yağ olan badem yağı düzenli kullanılırsa uygun masaj yöntemi ile hızla emilir. Çok yağlı veya kuvvetli kokulu olmadığı için popüler bir yağdır. Masaj salonlarında da kullanılan en iyi yumuşatıcı yağ olan badem yağı cildin hafifletilmesi için yaygın olarak kullanılır. Diğer yararları arasında cildi temizlemek, esnetmek ve PH dengesini düzenlemek vardır. 

Gözlerin altındaki koyu halkalar, çoğu erkek ve kadını estetik kaygılara boğabilir. Yoğun ve stresli bir yaşam bu tür istenmeyen sorunlara neden olur. Sağlıksız yemek alışkanlıkları ve yeterli uyku eksikliği her zaman yüze yansır ve etkilerini ilk olarak yüzde gösterir. Gözlerin altında yer alan çok nazik bölge olan göz altı alanı badem yağı ile canlanır ve şişlikler yok olur. Her sabah badem yağının günlük olarak uygulanmasıyla gözlerin altındaki cildi güçlendirilir.

Masaj, kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur, bunun karşılığında cildin altında ve çevresinde masaj sonrası cildinizin ferahladığını hissedebilirsiniz. Badem yağıyla biraz bal karıştırın ve koyu halkalı gözlerin altına masaj yapın. Bu sadece şişkinliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerin altındaki cildi daha açık ve daha parlak yapar. Badem yağının bir de acı olanı var ki bu yağ cilt bakımı için kullanılmaz çünkü içerisinde toksinler vardır. Yağın eskimemesi ve kokmaması için gelmesini için, kabı serin ve karanlık bir yerde tutun ve kullanıma açıldıktan sonra güneş ışığından uzakta saklayın.

Badem yağı deride doğrudan uygulanabilir veya diğer maddelerle karıştırılabilir. Doğrudan uygulama için, avuç içine birkaç damla yağ alın ve yüzünüze ve diğer vücut noktalarına sürerek hafifçe masaj yapın. O bölgedeki kan dolaşımını artırmak için yağın emilmesine izin verin. Ayrıca limon suyu yağ ile karıştırıp kuru, kaşıntılı cilt ve sivilceleri tedavi etmek için cilde uygulayabilirsiniz. Hem ucuz olan hem de kolayca temin edilebilen badem yağı her yaş için cilt bakımında güvenle kullanılabilir.

Comments to: Badem Yağının İnanılmaz Faydaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Hoş Geldiniz

Özellikle kadınlar tarafından kaleme alınan değerli yazılara ortak olmak ister misiniz?
Şimdi Katılın